Tri-County Area Prep Cross Country Round-up

Tri-County area prep cross country teams competed in the Neillsville Invitational last week Tuesday, Sept. 14. Both Fall Creek and Osseo-Fairchild finished in the top seven of the 14 teams that took part in the girls' race.

FC had a score of 91 and O-F had a score of 160. Tomah won the meet with 67 points followed by Bangor 85 and Mondovi 90. Alison Dubiel led Fall Creek individuall finishing eighth in 23:30 with fellow FC senior Katie Kent running 12th in 24:06 then sophomores Evelyn Bergeron, 21st in 24:55; Lylian Anderson, 35th in 26:45; Sophia Schultz, 38th in 27:02 and freshman Abigail Stangl, 50th in 28:34.

Osseo-Fairchild had junior Breanna Wier finishing 17th in 24:31 followed by senior Aurora Wier, 21st in 26:08; junior Aubrey Schmidt, 36th in 26:53; junior Ada Nelson, 48th in 28:11; senior Rylee Bratina, 59th in 31:00 senior Shelby Johnson, 16st in 31:26 and junior Emilee Bauer, 70th in 38:19.

In the boys' race, Fall Creek placed seventh out of 14 teams competing while O-F was incomplete. The Crickets had a team score of 147. Auburndale was the winner at 44 followed by Chippewa Valley 67 and Tomah 92. Stewart Gundry, a senior, led FC individually with a 19th place finish in 19:55. Taytor Lowry of the host school won the race in 17:28. Also placing for the Crickets were sophomore Mason Antczak, 42nd in 22:03; freshman Jamson Carey, 45th in 22:09; freshman Lou Deutsch, 47th in 22:10 and senior Gunnar Johnson, 48th in 22:22.

Kyle Burmesch was Osseo-Fairchild's top runner as the junior finished 24th in 20:36. Teammates Lincoln Bertrang, 9, and Mason Scheffer, 10, placed 57th and 63rd repectively in times of 23:15 and 24:48.

Eleva-Strum competed in the Johnson Invitational Meet hosted by Chetek-Weyerhaeuser Thursday, Sept. 16. Sophomore Jared Bohn and junior Garrett Zimpel had the Cardinals' best results as they finished 19th and 20th respectively with times of 21:51 and 22:06. Senior Charlie Dyar finished 36th in 25:27. Bloomer won the boys' race with a low score of 39 led by winner Lucas Anderson in a time of 18:09.

Freshman Amilia Dyar and senior Emily Gehrke both raced for Central in the girls' meet finishing 50th and 51st in times of 35:59 and 36:02. Barron's Fran Peterson won the race in 20:54 while Cameron had the best team score at 32 out of the 10 teams competing.

Sub-Section: 

GMD Media

See Contact Button at top left for each office Phone Number,
200 Industrial Court Suite 100
, Wabasha, MN 55981

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

Manage my subscriptions

Subscribe to GMDMedia Newsletter feed
Customize This