Dairyland Conference Track and Field Update: Season warp-up

INDEPENDENCE - Both the Augusta and Eleva-Strum had solid, top middle-of-the-pack finishes at the Dairyland Conference Track and Field Meet held this week on a very hot and humid afternoon of Monday, June 7.

Boys' team standings in the conference meet were as follows: 1). Melrose-Mindoro 134, 2). Cochrane-Fountain City 123, 3). Alma/Pepin 108, 4). Whitehall 95.50, 5). Eleva-Strum 69, 6). Augusta 56.50, 7). Blair-Taylor 39, 8). Independence-Gilmanton 22, 9). Alma Center Lincoln 14. 10). Eau Claire Immanuel Lutheran 5

Girls' team standings were: 1) Cochrane-Fountain City 148, 2) Blair-Taylor 112, 3) Augusta 82, 4) Eleva-Strum 75, 5). Melrose-Mindoro 72.50, 6), Eau Claire Immanuel Lutheran 49, 7). Whitehall 44, 8). Alma/Pepin 39, 9). Independence-Gilmanton 37, 10). Alma Center Lincoln 19.50

=========================================================

Tri-County area athletes who won conference titles at the DC meet were the Eleva-Strum girls 400-meter relay team of Jaden Bautch 10, 2) Kassidy Koxlien 9, 3) Madison Schultz 11, and 4) Avarie Segerstrom 9. Not only did they win the race in :53.94 seconds but this quartet has already set a school record this season with a time of :53.6 seconds back on May 24. Schultz also set the school record in the triple jump that same day at 35 feet, five inches, an event she finished second in in the conference meet. Central's boys (1). Alex Anderson 9, 2). Charlie Dyar 11, 3). Wyatt Miland 11, 4). Ryan Julson 9) returned the favor winning the Dairyland Conference 400-meter relay title in :47.19 seconds

Also winning were Augusta's Ben Dickensen in the 400-meter dash in :51.60 seconds. Dickensen also finished second in the 200-meter dash, long jump and triple jump. Mitchell Olson and Ryan Julson of Eleva-Strum finished 1-2 in the shot put with Olson winning with a put of 44-10.

Top three finishes by Tri-County area athletes were also put forth by Myland in the 100-meter dash, third; Dyar in the 200, third; Augusta's Kyle Shult in the 3200-meter run, third; Eleva-Strum boys' mile relay placed third, Myland was also third in the triple jump, Julson was third in the discus, Bautch placed second in the 100, Augusta's Kendra Olson placed third in the 200; Augusta's Bailey Peterson placed third in the 800; teammate and sister Ava Peterson finished third in the 1600 and 3200; Augusta girls' 800 meter relay was third, and their 1600-meter relay team finished second; Kirsten Willms of Augusta placed second in the high jump; Koxlien finished third in the long jump; Bautch and Augusta's Daisia Wheeler finished 2-3 in the shot put and E-S's Laney Windjue finished second in the discus.

Also scoring points for the girls' from the area were Augusta's Beth Boone, fourth in the 400 and fourth in the 300-meter low hurdles, Central's Anabel Howie, fifth in the 800; Augusta's 400 relay team finished seventh; Annika Skoug of E-S was seventh in the long jump and Willms was seventh in the triple jump; Kennedy Schroeder of Augusta finished fourth in the shot put; Wheeler and Schroeder placed 4-5 in the discus was Bautch finished seventh.

Also scoring for the boys' from the area were Eleva-Strum's Garrett Zimple, eighth in the 400 and sixth in the pole vault; Augusta's Kyle Shut, fourth in the 1600; Augusta's Devin Molinaro, seventh in the 3200 and eighth in the high jump; Augusta's Drew Jacobs and E-S's Jared Bohn, fifth and seventh in the 110-meter high hurdles respectively; Bohn also finished seventh in the 300-meter IM hurdles; Alex Anderson of E-S, eighth in the long jump; E-S's Anthony Barneson, eighth in the shot put and discus.

==================================================

A couple of meets wrapped up the DC's regular season last two weeks.

Seven conference teams competed in a meet at Melrose-Mindoro held last week Thursday, June 3. Augusta finished second in girls and fourth in the boys' team standings, Top place winners for the Beavers included Olson, second in the 100-meter dash and third in the 200; Boone and Autumn Randall, 2-3 in the 400; second in the 3200-meter relay; Willms won the high jump with a mark of 4-6 and was third in the long jump; Wheeler finished second in the shot put; Schroeder finished second in the discus, Dickensen won the 200, 400 and triple jump and finished second in the long jump, Levi White placed second in the high hurdles, Shult and Molinaro placed 1-2 in the 3200 run and Shut was third in the 1600.

The Eleva-Strum track and field team had one final tune-up event prior to the Dairyland Conference Meet as the Cardinals hosted Blair-Taylor and Alma Center Lincoln for a meet on Thursday, June 3. E-S won both meets.

Highlighting the girls events were: Jaden Bautch, first place in the 100 meter dash (13.5 seconds), Anabel Howie, first place in the 800 meter run (2:55.1), and Madison Schultz, first place in the 200 meter dash (28.3). In field events, Bautch won the shot put with a toss of 29 feet, 5 inches and was second in discus at 70-7. Laney Windjue took first in discus (71-5), Koxlien took first in long jump (14-3.25), and Schultz was first in triple jump (33-0.75).

On the boys’ side, Wyatt Miland took first place in the 100 meter dash (11.5), Jared Bohn was first in the 300 meter hurdles (56.7), Charlie Dyar finished first in the 200 meter dash (24.2).
In field events, Mitchell Olson took first place in the shot put (39-7.75) and discus (105-1) while Miland was first in the triple jump (37-5.5).

Eleva-Strum's boys and girls team also won a DC triangular meet back on May 27 held at Melrose-Mindoro. E-S scored 56 points to Mel-Min's 48 and Whitehall's 25 to win the girls' meet and the Cardinals amassed 67 points to the hosts' 41.5 and Whitehall's 39.5.

Top finishers for the Cardinals in this meet were, the girls' side, Bautch and Avarie Segerstrom, 1-2 in the 100; Schultz and Koxlien, first and third in the 200; Howie, third in the 800; Koxlien and Skoug, 1-2 in the long jump with Schultz also winning the triple jump and Bautch the shot put with Segerstom third. Bautch and Windjue were 1-2 in the discus and the Cards' 800-meter relay team placed first. On the boys' side, Wyatt won the 100 with Anderson third; Dyar was second in the 200, Zimpel and Samuel Preston placed 1-2 in the 400; Bohn swept both hurdle races, Zimpel won the pole vault; Anderson was second and Samuel third in the long jump, Myland won the triple jump and shot put while Olson was second in the shot put and discus.

=======================================================

Both Augusta and Eleva-Strum will compete this Monday, June 14 in the WIAA Division 3 Mondovi Regional Meet starting at 4 p.m. Top four place-winners will advance to the sectional meet to be held at Boscobel on Thursday, June 17 beginning at 3:30 p.m.

Sub-Section: 

GMD Media

See Contact Button at top left for each office Phone Number,
200 Industrial Court Suite 100
, Wabasha, MN 55981

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

Manage my subscriptions

Subscribe to GMDMedia Newsletter feed
Customize This